Ekonomi

Rusya’nın petrolde yaptığı kesintinin etkisi sürüyor

Rusya’nın petrol piyasalarında petrol ihracatını kısma kararı ve ABD’den gelen ekonomik verilerin yarattığı yukarı yönlü ivme yeni süreç gününde yerini daha yatay bir seyire bıraksa da etkisi hissedilmeye devam ediyor.

ABD ham petrolü 76 dolar civarında, Brent petrolü ise 80 dolara yakın. Salı günü Rusya’nın aldığı kararın etkisiyle ABD ham petrolünde yüzde 2’lik artış kaydedildi.

Son veriler, Rusya’nın deniz petrolü ihracatının 16 Temmuz itibariyle dört hafta içinde altı ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Petrol, yatırımcıların önde gelen OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerine karşı Çin’in hayal kırıklığı yaratan toparlanmasını ve Fed’in artış döngüsünün sona eriyor olabileceğine dair göstergelerini fiyatlaması nedeniyle son birkaç aydır dalgalı.

Fiyatlar, piyasanın nihayet sıkılaşabileceğine dair işaretlerle Haziran sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi, ancak yine de yıllık seviyelerin gerisinde.

Vanda Insights’ın Kurucusu Vandana Hari, “Ham petrol geçen haftaki ralliden sonra kendi seviyesini bulmaya çalışıyor” dedi.

Hari, ikinci çeyrek bilançosu ve Fed’in faiz yolu hakkında yoğunlaşan tartışmalar arasında petrolün “oynaklığa karşı savunmasız” olduğunu söyledi.

Moskova daha önce, Ağustos ayında denizaşırı sevkiyatları günde 500.000 varil azaltma taahhüdüne uygun olarak, üçüncü çeyrek ham ihracat planlarını 2.1 milyon ton azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD petrol stoklarının geçen hafta 797.000 varil düştüğünü bildirdi.

Oklahoma’daki depolama merkezindeki stoklar geçen hafta 3 milyon varil düştü. Resmi Enerji Bilgi İdaresi tarafından Çarşamba günü açıklanacağı doğrulanırsa, Ekim 2021’den bu yana en büyük düşüş olacak.

haber-feke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu